Bilal Koçoğlu/ Aralık 23, 2018/ JSP

Scripting Elements in JSP

Merhaba arkadaşlar, bu derste Scripting Elements başlığı altında üç farklı konu inceleyeceğiz. Scripting elements kavramını Türkçe’ye çevirmek istediğimizde komut dosyası ögeleri gibi bir kavramla karşılaşırız. Birazdan bu ögelerin neler olduğuna ve nasıl kullanıldıklarına birlikte göz atacağız.

Scripting etiketlerini kullanarak, jsp sayfası içine Java kodu yazabiliriz. Tabi kullanabileceğimiz her etiketin kendine ait bir syntaxı vardır. Peki bu
scripting etiketleri nelerdir ? Jsp’de toplamda üç adet scripting etiketi mevcuttur. Bunlar;

  • scriptlet tag
  • expression tag
  • declaration tag

Şimdi ise bu etiketlerin ne işe yaradıklarını görüp örnekler üzerinde inceleyelim.

Scriptlet Tag

Scriptlet etiketi, jsp içinde java kodu çalıştırmamızı sağlar. Syntax :


<%  java kodu %> 

Şimdi ise örneğimize geçelim. Bu örnekte sadece index.jsp ve result.jsp adında iki sayfa bulunuyor. Birlikte inceleyelim.

index.jsp
result.jsp

Görüldüğü üzere <% %> etiketleri arasına yazmış olduğumuz java koduyla jsp sayfası içerisinde istediğimiz işlemi gerçekleştirdik.

Şimdi bir diğer scripting etiketimiz olan expression etiketine geçelim.

Expression Tag

Expression etiketi sayesinde out.print() yazmamıza gerek kalmaz. Genelde değişken veya bir method’tan geriye dönen değeri yazmak için kullanırız. Şimdi önce syntaxı daha sonra ise yukarıdaki sayfalar üzerinden aynı örneği expression etiketini kullanarak tekrarlayalım.


<%= durum %> 

index.jsp
result.jsp

Bir önceki örnekte dikkat edersek sonucu yazdırmak için out.print() ifadesini yazmıştık. Expression etiketi sayesinde bu örnekte buna gerek kalmadığını görüyoruz.

Declaration Tag

Declaration etiketi, method ve değişken tanımlamak için kullanılır. Bir önceki derste yazdığımız jsp sayfalarının compile anında servlete dönüştürüldüğünü görmüştük. Declaration etiketi içine yazılan kod otomatik olarak oluşturulan service() methodunun dışına yazılır. Bu etiketin syntaxı;


<%! değişken veya method tanımlaması %> 

Bu etiketin scriptlet etiketinden farkı, scriptlet etiketinde method tanımlayamıyor olmamızdır. Yukarıdaki örnek üzerinden devam ederek bu etiketi de örneğe dahil edeceğiz.

index.jsp
result.jsp

Böylece tüm scripting etiketlerini tek tek inceleyip örnekler üzerinde nasıl çalıştıklarını tecrübe etmiş bulunuyoruz. Uygulamaları özelleştirerek denemenizi ve karşılaştığınız hataları bizimle paylaşmanızı tavsiye ederim. Bir sonraki dersimizde jspde bulunan örtülü nesneleri incelemeye başlayacağız.

Başarılar dilerim.Share this Post

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*