Bilal Koçoğlu/ Nisan 1, 2018/ Maven

Maven Nedir ?

Maven, kullanımı kolay olmasıyla birlikte oldukça işimize yarayan, bizi internette sayfa sayfa dolaşıp ihtiyacımız olan library(kütüphane)’nin ihtiyacımız olan versiyonunu arama zahmetinden kurtaran bir çatıdır. Üstelik kullanabilmemiz için çeşit çeşit konfigürasyonlar yapmamıza gerek yoktur.
Daha önceki yazımızda verdiğimiz linke girip download ve install işlemlerini bitirdikten sonra herhangi bir sorun olmadığına dair versiyon kontrolü yapmakta fayda vardır. Bu işlem komut satırına mvn –version komutu yazarak gerçekleştirilir.

Maven Nedir ?

Maven Nedir ?

Bu veya buna benzer(farklı versionları yüklediyseniz) bir ekran aldıysanız başarılı bir şekilde kurdunuz demektir. Bir sonraki aşama bir maven projesi oluşturmakta. Dikkat ettiyseniz sürekli maven projesi oluşturmaktan bahsediyorum. Bunun sebebi maalesef bir projeyi oluşturduktan sonra Maven’ı ekleyemememizdir. Projemizi ilk başta maven projesi olarak oluşturmak zorundayız. Intellij IDE için aşağıdaki adımları takıp ediniz.

Maven projesi nasıl oluşturulur ?

File ⇒ New ⇒ Project

Maven Nedir ?

Maven Nedir ?

⇒ Next

⇒ Next

⇒ Next ⇒ Finish
Bu adımları gerçekleştirip 2-4 dakika bekleyiniz.

Build Success ‘i gördükten sonra projenizin dosya yapısı aşağıdaki hale gelecektir

Projeniz bu şekilde bir dosya yapısı haline gelmişse başarılı bir şekilde maven projesi oluşturdunuz demektir. İşin kolay kısmına geçme vakti. Şimdi pom.xml dosyasını açıp içini biraz inceleyelim.

Burada yukarıdan aşağıya doğru etiketleri sırayla incelemek gerekirse;

  • <modelVersion> Projemizin hangi maven versiyonunu kullandığını belirtir.
  • <grupId>,<artifactId>Projemizi oluştururken verdiğimiz grupId ve artifactId yi gösterir.
  • <packaging>Projemizin hangi dosya yapısıyla dağıtılacağına dair bilgi verir.(Bu konuya daha sonra detaylıca değinilecektir.)
  • <name>Proje adını belirtir.
  • <dependencies>Projemizin bağımlılıklarını yani proje içinde kullanılan kütüphanelere ait <dependency> taglarını içinde bulundurur. Maven ile ilgili bilmemiz gereken en önemli kısımdır. Yazının devamında bu kısma değinilecektir.
  • <build>Projenin nasıl build edileceğiyle ilgili konfigürasyonları yapacağımız tagdır. Derslerimizin devamında projemizi Heroku üzerinden ayağa kaldırırken bu etiketten detaylıca bahsedeceğiz. Şuanlık bu haliyle kalması yeterlidir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dependencies etiketleri arasına projemizde kullandığımız kütüphanelere ait grupId, artifactId ve version bilgilerini ekleriz ve bizim için bu kütüphaneyi bulur, indirir ve projemize ekler. Peki ya kullanacağımız kütüphanenin bilgilerini nerden bileceğiz ? Bunun cevabı çok basit. Maven bizim için bünyesindeki yüzlerce kütüphaneyi bir web sitesi aracılığıyla bize sunarak indirme veya doğrudan dependency etiket bilgilerine ulaşmamıza imkan sağlıyor. İleride sıkça kullanıcaz ama merak eden arkadaşlarhttps://mvnrepository.com/ sitesine girip inceleyebilir, ihtiyacı olan kütüphaneyi aratıp dependency taglarını kolayca bulabilirler.

Bir sonraki yazımızda projemize daha önceden indirdiğimiz Tomcat’i kurup klasikleşen “merhaba dünya” mızı yazacağız tabiki 🙂 Hepinize bol kodlu günler diliyorum. Takipte kalın 😉

Share this Post

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*