Bilal Koçoğlu/ Ocak 1, 2019/ JSP

JSP Implicit Objects
(response-config-application)

Merhaba arkadaşlar bir önceki dersimizde JSP’deki implicit(örtülü) nesnelere giriş yapmış, aynı zamanda out ve response nesnelerini örnek üzerinde incelemiştik. Bu dersimizde ise diğer implicit nesnelerden olan response – config ve application ile devam edeceğiz.

Daha önce de belirttiğim gibi gördüğümüz her yeni implicit nesnenin örneğinde diğerlerini de kullanmaya çalışacağız. Böylece her birini daha fazla pekiştirme imkanımız olacak.

1- response

JSP’de response, HttpServletResponse tipinde bir örtülü nesnedir. Bu nesne tüm JSP sayfaları oluşturulurken default olarak oluşturulur. Yani kullanmak için sizin herhangi bir tanımlama yapmanıza gerek yoktur. Şimdi örneğimize geçelim.

pom.xml
index.jsp
search.jsp

Görüldüğü üzere search.jsp sayfasında HttpServletRequest ve HttpServletResponse nesnelerine kendimiz bir tanımlama yapmadan ulaşabildik(Bir önceki dersimizde request nesnesini incelemiştik.).

2- config

JSP’de config, ServletConfig tipinde bir örtülü nesnedir. Bu nesne tüm JSP sayfaları oluşturulurken default olarak oluşturulur. Yani kullanmak için sizin herhangi bir tanımlama yapmanıza gerek yoktur. Şimdi örneğimize geçelim. Tıpkı Sevlet’te olduğu gibi web.xml sayfası içinde tanımladığımız init parametresine JSP ile erişip kullanıcıya göstereceğiz.

web.xml
index.jsp
home.jsp

Burada dikkat etmeniz gereken noktalardan biri Servlet teknolojisini kullanırken ServletConfig nesnesi için bir init parametresi tanımlarken <jsp-file> etiketi yerine <servlet-class> etiketini kullanıyor olmamızdır.

2- application

JSP’de application, ServletContext tipinde bir örtülü nesnedir. Bu nesne tüm JSP sayfaları oluşturulurken default olarak oluşturulur. Yani kullanmak için sizin herhangi bir tanımlama yapmanıza gerek yoktur. ServletContext nesnesi uygulama sunucuya yüklendiği anda tek bir kez oluşturulur. Bu sınıf ile ilgili listener ve eventleri Servlet kategorisi altında bulabilirsiniz.

Şimdi örneğimize geçelim. Bu örnekte ServletContext nesnesine iki farklı yoldan parametre eklemeyi ve bu parametrelere JSP sayfasından application örtülü nesnesi ile nasıl ulaşabileceğimizi göreceğiz.

web.xml
index.jsp
home.jsp

Görüldüğü üzere web.xml sayfasında tanımladığımız parametrelere getInitParameter() methoduyla ulaşırken diğer bir jsp sayfasında tanımladığımız parametreye getParameter() methodunu kullanarak eriştik. Bu şekilde JSP kullanarak Servlet teknolojisine kıyasla çok daha hızlı geliştirme yapmak mümkün.

Bir sonraki dersimizde son implicit nesnelerimiz olan Session, PageContext, Page ve Exceotion’ı inceleyeceğiz. Aldığınız hataları ve önerilerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.

İyi çalışmalar dilerim.

Share this Post

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*