Bilal Koçoğlu/ Ocak 30, 2019/ JSP

JSP Exception Handling
(Hata İşleme)

Merhaba arkadaşlar. Bu derste jsp sayfalarında oluşabilecek bir hatanın nasıl yakalanıp işlenebileceğine bakacağız. Bu tarz hata kontrollerini projelerimizde yapmazsak neler olabileceği hakkında konuşacağız ve bir örnekle konuyu tamamlayacağız.

Öncelikle hata projenin çalışma zamanında(runtime) ortaya çıkan ve projenin çökmesine yol açan problemlerdir. İyi bir programcı kod yazarken olası tüm ihtimalleri düşünüp hata olabilecek kod parçalarını öngörmelidir. Böylece bir hata ile karşılaşıldığında sistem yine bizim istediğimiz şekilde çalışmaya devam edecektir. Servlet teknolojisinde bu işlemi try-catch bloğu içine yazıp web.xml sayfasında <error-page> etiketleri arasında tanımladığımız bir error sayfası sayesinde gerçekleştiriyorduk.

JSP’nin tanımını yaparken söylediğimiz gibi bu teknoloji Servlet’in daha geliştirilmiş halidir. Dolayısıyla bu konuda da işlem yapmak Servletten daha basittir. JSP’de exception handling gerçekleştirmenin iki yolu vardır;

  • page yönetgesinin(directive) errorPage ve isErrorPage özelliklerini kullanmak
  • web.xml içinde <error-page> etiketini kullanmak.(Bu yol servlet ile aynıdır.)

Şimdi bir örnek yaparak konuyu tam olarak pekiştirelim. Örneğimiz kullanıcının girdiği verilerle işlem yapsın ve yine kullanıcının girdiği verilerden bazıları hataya sebep olsun. Bu işlem için yapılabilecek en bilindik örnek kullanıcıdan aldığımız sayılarla bölme işlemi yapmaktır. Kullanıcı bir sayıyı 0’a bölmeye çalıştığında hata alınacaktır. Biz bu işlemi önce exception handling yapmadan gerçekleştirelim ve sonuca birlikte bakalım.

index.jsp
calculate.jsp

Exception handling uygulamadan kodu bu şekilde yazdık. Şimdi bazı veriler girip sonuçları inceleyelim.

JSP Exception Handling
JSP Exception Handling

Bu şekilde hata oluşmayacak veriler girdiğimizde sorunsuz çalıştığını görebiliriz. Ancak sayi2 yi 0 girdiğimizde bakalım neler olacak.

JSP Exception Handling
JSP Exception Handling

Görüldüğü gibi JasperException hatası aldık ve bu uygulamanın çökmesine sebep oldu. Biz uygulamalarımızda bu tarz durumları istemeyiz. Hata alınacaksa bile bunun her zaman bizim kontrolümüzde olması gerekir. Bunun için şimdi exception handling uygulayalım.

error.jsp

Bu işlemden sonra hata alınabilecek veya hatanın oluştuğu sayfaların başına şu satırı ekliyoruz.

<%@ page errorPage=”error.jsp” %>

Şimdi az önce hata aldığımız sayılar yani 15 ve 0 girdiğimizde sonuca bakalım.

JSP Exception Handling
Exception Handling

Gördüğünüz gibi şimdi kullanıcıya bizim istediğimiz hata sayfası gösterildi ve böylece hata alınsa bile kullanıcının sistem üzerinde dolaşmaya devam edebilmesini sağladık.

Böylece exception handling konusunu tamamlamış olduk. Kendinize özel örnekler yapıp konuyu pekiştirmenizi tavsiye ederim. Aldığınız hataları ve önerilerinizi bizimle paylaşırsanız sevinirim. Bir sonraki dersimizde JSP action elementlerini inceleyeceğiz. İyi çalışmalar dilerim.

Share this Post

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*