Bilal Koçoğlu/ Ocak 22, 2019/ JSP

JSP Directive Elements
(include – taglib)

Merhaba arkadaşlar, bir önceki derste directive elementlerinin ne işe yaradıklarından, genel syntax’tan ve page directive’inden bahsetmiştik. Bu derste ise JSP’de bulunan diğer directive elementlerinden, yani include ve taglib’den bahsedeceğiz.

Bu konular ile ilgili uzun örnekler yapmayacağız çünkü konuyu kavrayabilmemiz için kısa örnek kodlar yeterli olacaktır. Soru ve önerilerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Şimdi konumuza dönelim.

İnclude Directive

İnclude directive, bir kaynağı jsp dosyasına dahil etme, içe aktarma görevlerini üstlenir. Bir kaynaktan kastım bir html, text, css veya yine bir jsp sayfası olabilir. Fakat genel olarak kullanım amacı html, text, css gibi statik dosyaları jsp içine aktarmaktır.

Tekrar kullanılabilirlik açısından projelerimizde kullanmamız gereken bir yapıdır. Aynı zamanda projeyi parçalara ayırıp daha anlaşılır, bakımı kolay ve hızlı bir geliştirme yapabilmemizi sağlar.

Syntax şu şekildedir;

<%@ include file=”resourceFile” %>

Tam olarak görevini anlayabilmemiz için yeterli olduğunu düşündüğüm bir örnek inceleyelim. Daha önce yaptığımız örneklerdeki bir form sayfasın üst kısmına include kullanarak farklı bir html sayfasında oluşturduğumuz headerı ekleyeceğiz.

header.html

Şimdi bu tasarımı bir JSP sayfasında yerine yerleştirelim.

index.jsp

Çalıştırdığımızda ekran görüntüsünü inceleyelim.

Include Directive
Include Directive

Tıpkı bu html sayfası gibi css, jsp, text gibi sayfaları da include sayesinde istediğimiz jsp sayfası içine aktarabiliriz.

Taglib Directive

Jsp taglib directive, özel etiketlerin tanımlı olduğu kütüphaneleri veya tek tek özel etiketleri jsp sayfasına dahil etmemizi sağlar. Jsp’de kendi tanımladığımız özel etiketlerle veya etiket kütüphaneleri ile çalışmak bize hız, modülerlik ve daha birçok fayda sağlar. İlerleyen derslerimizde nasıl kendi etiketlerimizi oluşturabileceğimizi inceleyeceğiz. Şimdi taglib directiveini kavrayabilmek açısından sayfamıza hazır bir kütüphane dahil edelim ve bir etiketi kullanalım.

Taglib directive sytaxı şu şekildedir;

<%@ taglib uri=”kütüphaneurl” prefix=”x” %>

Görüldüğü üzere taglib directiveinin tanımlamamız gereken iki adet özelliği bulunmakta. Bunlardan uri, dahil etmek istediğimiz etiket kütüphanesinin urlidir. Prefix ise dahil ettiğimiz bu kütüphaneye jsp sayfasından hangi kısa isimle erişmek istediğimizdir. Örnek bir kod parçası inceledikten sonra daha detaylı anlaşılacaktır.

Bir önceki örnekte oluşturduğumuz index.jsp sayfasını güncelliyoruz.

index.jsp

Burada en çok kullanılan tag kütüphanelerinden olan jstl-core’u sayfamıza dahil ettik ve sayfa içinde bu kütüphaneye ‘c’ harfi ile ulaşmak istediğimizi belirttik. Daha sonra jstl içinde tanımlı olan if etiketini kullanarak koşul verdik. Kısaca sayfaya programatik bir içerik eklemiş olduk. Şimdi çalıştıralım ve sonucu birlikte inceleyelim.

JSP Taglib Directive
JSP Taglib Directive

Görüldüğü üzere if etiketinin test özelliğinde verdiğimiz ifadelerden hangisi doğru ise o etiket arasında kalan bölümü görmekteyiz. İleride yapacağımız örneklerde sıkça kullanacağımız bu etiketlere farklı test içerikleri de göreceğiz.

Böylece Jsp directive element konusunu bitirmiş olduk. Bir dahaki derste JSP’de hata ayıklama(exception handling) nasıl yapılır, bundan bahsedeceğiz. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Share this Post

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*