Bilal Koçoğlu/ Nisan 1, 2018/ Java

Apache Tomcat Nedir ?

Genellikle Tomcat Server olarak anılan Apache Tomcat yazılımı, Java Servlet, JSP(Java Server Pages), Java programlama dili ve Java WebSocket gibi JavaEE teknolojilerinin açık kaynak kodlu bir uygulamasıdır ve Java kodunun çalışabileceği bir HTTP web sunucusu ortamı sağlar. Bu konunun detayları bizi sıkacağı için detaylarına girmek istemiyorum. Detaylarını merak eden arkadaşlar Apache Tomcat resmi sitesine ve Wikipedia‘da bu konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirler.

Tomcat Konfigürasyonu ve İlk Programın Yazılması

Bir önceki dersimizde bir Maven projesinin nasıl oluşturulacağını detaylı olarak anlatıp kendimize bir proje oluşturmuştuk. O proje üzerinden devam etmemizi tekrar tekrar aynı konulara değinmemek adına daha doğru buluyorum.

⇒ Project(Sol Click) ⇒ Open Module Setting(F4)

  Daha sonra açılan Project Structure penceresinde Modules seçeneğinin içinde Dependencies sekmesinde maven üzerinden tanımladığımız bağımlılıklarımız dahil projemizin tüm bağımlılıklarını inceleyip düzenleyebiliriz. Burada yeni bir bağımlılık ekleyeceğiz. Plus(+) ikonuna tıklayıp Library seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza çıkacak olan ekran aşağıdaki gibi olacaktır.

  Burada istediğiniz Tomcat sürümünü seçtikten sonra Add Selected dedikten sonra Ok diyip buradaki işimizi bitiriyoruz.

Sağ üst kısımda bulunan resimde altı çizili kısma tıkladıktan sonra Edit Configurations’ u seçiyoruz ve karşımıza Run/Debug Configurations penceresi açılıyor. Şimdi aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

⇒ Plus(+) ⇒ Tomcat Server ⇒ Local

Dikkat ettiğiniz üzere aşağı kısımda bir uyarı alıyoruz. Burada Tomcat, hangi dosya ile dağıtım yapacağını seçmediğimiz için bize kızıyor. Aşağıdaki adım bu problemi çözecektir.

⇒ Fix ⇒ projeadi:war

  Şimdi sıra en keyifli kısma geldi. index.jsp sayfamıza kodlarımızı yazıp ilk web sitemizi çalıştırıyoruz. Adı geçmişken belirtmek gerekirse jspnin ne olduğuna ve bir jspde neler yapabileceğimize ilerideki derslerimizde detaylı olarak değineceğiz.

index.jsp

index.jsp sayfasına kodlarımızı yazdıktan sonra Shift + F10 kısa yoluyla veya sağ üst kısımda bulunan başlat ikonuyla projemizi çalıştırıyoruz.

Bu sonuçla karşılaştıysak başarılı bir şekilde tüm aşamaları gerçekleştirdiniz demektir. Sizi tebrik ediyorum. Herhangi bir sorun yaşadıysanız yorum veya mail yoluyla bize ulaştırabilirsiniz. Kısa zamanda sorununuzu birlikte ilerleyerek çözüme ulaştırabiliriz.

Devamında gelen konularda Servlet teknolojinin derinlerine yolculuk yapacağız. Takipte kalın 🙂

Share this Post

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*